środa, 23 kwietnia 2014

W jak wiza, czyli o nowych wymogach dotyczących wizy F-6

Kiedy kilka miesięcy temu zaczęły pojawiać się informacje na temat zmiany procedur i wymogów związanych z otrzymaniem wizy F-6, czyli wizy małżeńskiej, małoletnie fanki kpopu i koreanofilki wstrzymały oddech. No bo jak to, nie będzie można tak po prostu wjechać do Korei, zostać żoną oppy znanego z telewizji i zamieszkać tam na zawsze? ^_~ Że trzeba będzie znać do tego koreański i zdać jakiś egzamin??

Nowe przepisy miały przede wszystkim uderzyć w związki z kategorii "kupiłem żonę w Kambodży, czy innym Wietnamie, wziąłem ślub korespondencyjnie, nie mam zielonego pojęcia, co ona do mnie mówi, a w ogóle to nie stać mnie na jej utrzymanie". I mimo, że Tambylec i ja w ten schemat oczywiście się nie wpisujemy, przyznam że sama czekałam na oficjalne informacje z lekkim niepokojem, zastanawiając się czy od widzimisię urzędnika nie będzie zależało moje być albo nie być w Korei. Nie zrozumcie mnie źle, ja chcę i będę uczęszczać na kurs językowy, bo zdaję sobie sprawę, że mój koreański leży, a póki co próbuję uczyć się sama (w moim mieście nie ma żadnych zajęć). Ale do czasu ukończenia stosownego kursu, pomysł weekendowych wypadów do Japonii co 3 miesiące (tyle obywatele m.in. Polski mogą przebywać na terytorium Korei na wizie turystycznej, wbijanej do paszportu już po wylądowaniu) średnio mi pasował, przez wzgląd na swoja uciążliwość i oczywiste nakłady finansowe.

Pierwszego kwietnia tego roku weszły w życie nowe procedury i cóż się okazało? Że nie są wcale takie straszne. Kryterium dochodów jest jak najbardziej do spełnienia przez przeciętnie zarabiającego Koreańczyka. TOPIK (Test of Proficiency in Korean) na poziomie pierwszym lub wyżej dobrze zdać, zawsze się przyda. Można ukończyć kurs koreańskiego w wymiarze 120-150 godzin, organizowany przez ośrodek zaaprobowany przez koreańskie Ministerstwo Sprawiedliwości, w przypadku Polski jest to Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie (wybacz CKK, ale mam do was prawie 300 km i raczej wyrobione zdanie na wasz temat). Ale nie trzeba! Jeśli małżonkowie są w stanie komunikować się w innym języku na dobrym poziomie, udokumentują roczny pobyt strony koreańskiej w kraju drugiej strony, roczny pobyt strony nie koreańskiej w Korei, strona nie koreańska ma dyplom ukończenia koreanistyki i w kilku innych przypadkach, wizę F-6 jak najbardziej można otrzymać.

A tymczasem na stronie Ambasady Republiki Korei w Polsce nie znajdzie się ani słowa wzmianki o tych wyjątkach. Straszy tylko wielki napis, że ubiegając się o wizę F-6 powinno się kurs koreańskiego ukończyć, w CKK oczywiście. I tak się cicho zastanawiam, dlaczego? Czyżby CKK brakowało chętnych na zajęcia?

6 komentarzy:

 1. Akurat koreański jest jednym z niewielu języków, których można uczyć się bez większych problemów samemu. Co prawda trzeba znać angielski w stopniu, który umożliwi naukę nowego języka, ale co tam :P
  A zawsze znajdzie się jakieś aprobowane miejsce, w którym taki a nie inny certyfikat można dostać. Podejrzewam, że CKK nie jest tu wyjątkiem, choć nie mam zielonego pojęcia jak proceder uzyskania wizy wygląda w przypadku innego kraju. A obecnie zainteresowanie Koreą jest coraz większe, w kolejnych miastach otwierają się kursy... może nadszedł czas na zmiany?
  W Krk jakiś kurs by się znalazł, ale jakoś nie chce mi się ładować w to kasy. Może w przyszłości na poziomie, w którym będę odczuwała konkretne trudności, jak na razie daję radę, ale najgorzej z systematycznością... ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat jeśli o ten certyfikat chodzi, musi być on wydany przez instytucję wyznaczoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości, czyli w przypadku Polski CKK, które podlega ambasadzie. Ale zawsze można też na własną rękę zdać gdzieś w Europie TOPIKa.
   Ja mam problem z systematycznością i czasem ==;

   Usuń
  2. Czyli CKK nie przewiduje egzaminu dla 'ludzi z zewnątrz"? Nawet za miliony monet? ;P

   Usuń
  3. CKK nie jest uprawnione do przeprowadzania TOPIKa, nikt w Polsce nie jest. W CKK można zrobić kurs koreańskiego, dający świstek jego ukończenia ^.~

   Usuń
 2. OO kurs Koreańskiego om u mnie ciężko z nauką języków obcych ;(

  OdpowiedzUsuń